Yazın Araç Bakımı Nasıl Yapılır?

Trafik kazalarının en çok Şubat ve Ağustos aylarında meydana geldiğini biliyor muydunuz? Tatil öncesi aracınızın yaz bakımını yaptırmayı ihmal etmeyin.

Kış mevsiminden yaz mevsimine girerken aracımız kış şartlarından olumsuz etkilendiğinden  yaz bakımına kesinlikle girmesi gerekmektedir. Bu bakım hem arabanın yıpranmasını engelleyecek hem de olası kazalarda gördüğümüz zararları en az seviyeye indirecektir.

Yazın araç bakımını şu şekilde yapmalıyız;

En önemli olan lastiklerdir. Lastikler aracınızın yerle temas halinde olan tek noktasıdır. Yazın tatilde olduğumuz için aracımızda uzun yollarda olacaktır, bunun için lastikler yaza uygun olmalıdır , hava basınçları yaz mevsimine uygun olmalıdır.

Balans ayarı bakımı da yapmamız gerekenlerdendir. Özellikle yüksek hızda kullanırken direksiyonda titreme ve arabada sağa veya sola çekme olabilir. Bu da herhangi bir dikkatsizlik anında kötü sonuçlara yol açabilir.

Hava filtresi temizliği. Yazın hava yeterince sıcaktır. Bu nedenle motorun soğumaya daha çok ihtiyacı vardır. Eğer hava filtremiz kirli ve tıkanmış olursa motora temiz hava girmez bu nedenle aracımızın çekişinde ciddi sıkıntılar meydana gelebilir ve motor da arızaya yol açar. Bunların önüne geçmek için kış mevsiminden yaz mevsimine veya yaz mevsiminden kış mevsimine geçerken hava filtresinin değişmesi gerekmektedir.

Yaz ayında hava sıcak olduğundan aracımızda en gerekli olan şey klima sistemidir. Kış ayında şehir içi kullanımlarda gerek egzoz gazlarından gerekse hava kirliliğinden ötürü klima sisteminin içinde bulunan ve dışardaki havayı içeri alırken temizleyen polen filtresi kirlenmiş olur. Bu da klimada verimsizliğe yol açar. Bu nedenle yaz ayına girerken polen fitresinin değişmesi gerekmektedir.

Bu çok önemlidir özellikle uzun yol için gereklidir. Motorun içinde bulunan bu sıvı pistonların arasında dolaşarak aşınmayı önler ve motoru korur. Motor yağının eksilmesi halinde motorun üzerinde bulunan kapaktan gerekli miktarda yağ konulmalıdır.

Sonuç olarak aracınızın bakımını aksatmadan muhakkak mevsim geçişlerinde usta kişilere yaptırmayı unutmayın.