DİJİTAL DETOKS

“Bu yıl haftada dört gün spora gideceğim.” “Bu yıl yeni giysiler için çok az para harcayacağım.” “Artık her ay geçen yıl yapabildiğimin iki katı parayı kenara atacağım.” Her bir yeni yıl, umut dolu yeni yıl kararlarımızın tatlı heyecanıyla başlıyor. Peki, bu seferki yeni yıl kararlarınız arasına, sizi mutsuz edip zamanınızı boşa harcayan akıllı telefon uygulamalarını telefonunuzdan kaldırmayı da sıkıştırmaya ne dersiniz?

Apple’ın uygulama mağazası App Store’da 2,2 milyon, Google Play’de ise 2,8 milyon uygulama bulunuyor. Akıllı telefonlarımızı çekici kılan şeylerin başında gelen uygulamalar, her zaman yararlı ve eğlenceli olmayabiliyor. Bazen fark etmeden bizi esir aldığı; hatta bunalıma sürüklediği bile doğru.

SİZİ MUTSUZ EDEN UYGULAMALAR
Dijital detoksunuza sosyal medya uygulamalarınızı kaldırarak başlayabilirsiniz. Evet, fotoğraf paylaşıp arkadaşlarla bağlantı halinde kalmak ve “beğeni”leri kabul etmek çok güzel ama uzun vadede bakıldığı zaman sosyal medya siz mutsuz ediyor. 2013’teki bir araştırmaya göre Facebook özellikle gençler üzerinde, kendini kötü hissettirme şeklinde birtakım olumsuz etkilere sahip. Bu yılın mayıs ayında RSPH ve Young Health Movement tarafından yapılan başka bir araştırma ise, gençlerin akıl sağlığı üzerinde olumsuz etkiye sahip sosyal medya platformları arasında Instagram’ı 1 numaraya koymuştu. Aynı araştırmaya göre insanın kendine olan güvenini azalttığı belirtilen Snapchat ve Twitter’ın da puanı son derece düşük.

Madem bu uygulamaların insanların akıl sağlığı üzerinde etkileri bu kadar kötü olabiliyor, neden kullanmaya devam edesiniz?

ZAMANINIZI BOŞA HARCAYANLAR
Bir şeylerle oyalanmamız gereken anlarda rengarenk bulmaca oyunları yardımımıza koşuyor. Fakat fark etmediğimiz şey, bu basit oyunları oynayarak geçirdiğimiz sürenin gittikçe daha da uzadığı. Yeni bir araştırma, sıradan bir kişinin hayatının 3,9 yılının akıllı telefonuna bakarak geçirdiğini ortaya koyuyor. O yüzden gelin, Candy Crush ve dengi oyunları telefonunuzdan kaldırın. Metroda otobüste kitap okuyarak da vakit geçirebilirsiniz.

 

MESAİYİ UZATTIKÇA UZATANLAR
Telefonunuzu, işi işte bırakmanıza engel olan uygulamalardan arındırarak detoksunuzu tamamlayabilirsiniz. Akıllı telefonların işlemcileri güçlenip ekran boyutları büyüdükçe, kullanıcıların ofis programları üzerinde daha rahat çalışması, işle ilgili görevlere daha hızlı hakim olabilmesi de mümkün oluyor. Sorun da tam olarak bu. İnsanlar ofis dışındayken ve mesai saatleri harici saatlerde neden akıllı telefon ekranından işle ilgilensin? Bu konuyla ilgili dünyada farklı gelişmeler oldu. Örneğin bu yılın başında Fransa'da yürürlüğe giren çalışma yasaları, çalışanların mesai saatleri dışındayken e-postalarına bakma zorunluluğunu ortadan kaldırdı. Google Dokümanlar veya diğer ofis programlarını telefondan kaldırarak mesai saatleri haricinde işle ilgili görevleri yapmak zorunda olmadığınızı kendinize hatırlatın ve ailenize ya da kendi hobilerinize ayıracağınız zamanı geri alın.